تلفن تماس: 09127958843 | 02156699733 | 09351170525

عنکبوت – 09127958843

عنکبوت

نام عنکبوت را خیلی از ما شنیده ایم و از اینکه روزی با یکی از آنها روبرو شویم هراس داریم. این هراس در درجه اول بخاطر نیش آنها و در وهله بعدی بخاطر ظاهر ترسناک آنها می باشد. عنکبوت ها را می توان بسته به نوعشان در جاهای مختلفی از جمله خانه های خالی از سکنه و پرت، خرابه های متروکه، جنگل ها، باغ ها و … و تقریباً در تمام نقاط کره زمین و در هر وضعیت آب و هوایی که قادر به سکونت باشند ، مشاهده کرد.

بیش از هزاران نوع عنکبوت در نقاط مختلف جهان شناخته شده است که اندازه های بسیار گوناگونی دارند. اندازه آن ها می تواند به کوچکی یک دانه ی برنج  و بزرگی کف دستمان باشد. عنکبوت ها بیش تر از حشرات تغذیه می کنند. اما بعضی از آن ها از عنکبوت های کوچک تر، برخی از قورباغه ها و حتی ماهی ها به عنوان منبع غذا استفاده می کنند.

انواع عنکبوتانواع عنکبوت

بیش از 45000 گونه عنکبوت شناخته شده وجود دارد که در زیستگاه های سراسر جهان یافت می شوند.

عنکبوت بیوه سیاه

عنکبوت بیوه سیاه Latrodectus tredecimguttatus عنکبوتی است کاملأ سیاه رنگ با نقاط قرمز و یک ناحیه ساعت شنی قرمز رنگ در سطح شکمی که در گونه های منطقه خاورمیانه کاملأ سیاه رنگ می باشند. این عنکبوت از خطرناکترین عنکبوتهای سمی است، گوشتخوار می باشد و حشرات را با تورها یا آرواره های خود شکار می کند.
عنکبوت بیوه سیاه

بیشترین احتمال گزش در مورد افرادی است که در مناطق مشکوک بدون استفاده از وسایل حفاظتی مناسب فعالیت می کنند.

عنکبوت سرگردان برزیلی

در کتاب رکوردهای گینس زهر عنکبوت سرگردان برزیلی ( Brazilian wandering spider ) را سمی ترین عنصر جهان می داند و سالانه صدها گزش در رابطه با این عنکبوت گزارش می شود.این عنکبوت ها را برخی جاها با نام عنکبوت مسلح یا عنکبوت موز نیز می شناسند.
3 8

رنگ این گونه از عنکبوت ها متفاوت است اگرچه همه آنها مودار هستند اما بیشتر به رنگ قهوه ای دیده می شوند و ممکن است یک لکه سیاه روی شکم خود داشته باشند.

این عنکبوت ها با نام “عنکبوت های سرگردان” نامیده می شوند زیرا تار نمی سازند بلکه شب ها در کف جنگل سرگردان هستند و به طور فعال در شب طعمه را شکار می کنند. آنها بیشتر روز خود را در زیر چوب درختان یا در شکاف ها پنهان می شوند و شب ها برای شکار بیرون می آیند. این عنکبوت ها حشرات و عنکبوت های دیگر و گاهی اوقات دوزیستان کوچک، خزندگان و موشها را شکار و می خورند.

عنکبوت شنی شش چشم

عنکبوت شنی شش چشم ( The Six-Eyed Sand Spider ) یک عنکبوت با اندازه متوسط است که اندازه بدن آن 1 تا 2 اینچ و پاهای آن تا 4 اینچ است.
4 6
این عنکبوت ها بیشتر در بیابان ها و سایر نقاط شنی در جنوب آفریقا دیده شده است. و به علت حالت مسطح بدنش گاهی اوقات به عنکبوت خرچنگ شش چشم نیز معروف است. این عنکبوت ها به ندرت انسان را نیش می زنند و در صورت نیش زدن برای انسان کشنده نیست.

اجزا بدن عنکبوت

عنکبوت از دو قسمت اصلی تشکیل شده است
سفالوتوراکس (سر و قفسه سینه به هم جوش خورده‌ اند)
شکم
در جلوی سر سینه یک جفت اندام استوانه ای وجود دارد که یک نیش در انتها و دندانه هایی کوچک در اطراف نیش وجود دارد. عنکبوت ها برای شکار، سم خود را از طریق نوک چنگال خود  وارد بدن طعمه می کند.

و بعد از مرگ از طریق چنگال ها مایعی را وارد بدن شکار خود می کند که این مایع سبب رقیق شدن محتویات بدن طعمه می شود که به خوردن آن توسط عنکبوت کمک میکند. عنکبوت ها دارای دو چشم می باشند که در قسمت جلو سر قرار دارند. چشم ها در بعضی عنکبوت ها از جمله عنکبوت گرگی یا جهنده بسیار قوی است.

گروهی دیگر  مانند عنکبوت های توربان حس بینایی ضعیف تری دارند. عنکبوت ها دارای هشت پا می باشند که در حرکت و شکار و دیگر فعالیت ها نقش حیاتی دارند.
قسمت دوم شکم است که شامل قلب معده، اعضای تنفسی و غده های تولید تار می باشد.

 

تارهای عنکبوت
5 2

تار عنکبوت را می توان شبکه های از رشته های پروتئینی دانست که توسط عنکبوتها تنیده میشود. این پروتئین ها سرشار از آمینو اسیدهای آلانین و گلیسین می باشند. تارهای عنکبوت را در خیلی جاها مثل بین گل ها و شاخه ها در باغ ها و حتی کنج دیوار ها و پشت قاب عکس ها دیده ایم.

عنکبوت ها تارهای خود را به وسیله ی غده های تار موجود در انتهای شکم خود تولید میکنند. این تارها ابتدا به صورت مایع هستند و به شکل نخ نازکی از بدن عنکبوت خارج میشوند و سپس در تماس با هوا خشک شده و مانند نخ میشوند.

قطر تار عنکبوت حدود یک دهم تار موی انسان است. این تارهای صاف و شفاف، بسیار نرم و سبک و در عین حال بسیار مقاوم هستند. به طوری که در برخی منابع گفته شده که تار عنکبوت از فولاد هم سخت تر است.

عنکبوت ها با این رشته ها تله های پر پیچ و خم می سازند سپس روی تور را با قطره های ریز و چسبنده ای که ترشح می کنند می پوشانند، وقتی حشره ای در اطراف تور در حرکت باشد و به طور تصادفی روی تور بیفتد قطره های چسبناک مانع فرارش شده و در تله عنکبوت گرفتار می شود.

عنکبوت ها لرزش های تور را که ناشی از به دام افتادن حشره است حس می کند و به طرف او می رود. در این مرحله عنکبوت ابتدا با سم شکار خود را از بین می برد و بعد از حل شدن محتویات بدن طعمه، از جسدش تغذیه می کند.

برخی عنکبوت ها تخم های خود را در کیسه هایی که از رشته های تاری ساخته اند قرار می دهند و آن را در شکافی در تنه درختان و یا در شکاف دیوارها پنهان می کنند.ولی برخی دیگر از عنکبوت ها کیسه ی تخم را در حالی که هنوز به انتهای شکم وصل است تا زمان به دنیا آمدن نوزادان خود با خود حمل می کنند. بعد از به دنیا آمدن نوزاد ها از تخم، کیسه تاری شکل را پاره کرده از بیرون می آیند.

 

کنترل عنکبوت ها به چه صورت ممکن است؟

راهکارهای مورد اشاره در زیر می تواند سبب کنترل و جلوگیری از ورود عنکبوت ها و ممانعت از افزایش تعداد آنها در محیط زندگی شما شود.

۱- نگهداری تعدادی  مرغ و خروس در حیاط منزل. چرا که مرغ و خروس از  شکارچیان این بندپایان بوده و ازآنها به عنوان منبع غذایی استفاده می کنند. بنابراین می توان با داشتن چند مرغ و خروس مشکل عنکبوت را در محیط مسکونی خود برطرف کنید.

۲- می توانید با ایجاد یک کمربند سیمانی ، شیشه ای ، سرامیکی و یا سنگی بسیار صاف در اطراف منازل و یا اماکن مورد نظر در ارتفاع حدود یک متری از سطح زمین از ورود حشرات رونده از قبیل عنکبوت جلوگیری کنید.

۳- با از بین بردن علف های هرز در اطراف اماکن مورد نظر و نیز حذف نخاله های ساختمانی اطراف خود و همچنین پر کردن درزها و شکافهای دیوارها با مصالح نفوذ ناپذیر می توانید مانع از ورود این حشرات به مکان خود شوید.

-4 سمپاشی استفاده از سموم تماسی با خاصیت ابقایی نسبتا زیاد ( برای این کار لازم است از مشاوره کارشناسان و متخصصین مربوطه استفاده شود).

تیم حرفه ای سمپاشی ارمغان آسایش محیط سبز با مجوز رسمی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بهره مندی از کادری مجرب و کارآزموده آمادگی کامل خود را جهت ارایه خدمات سمپاشیخدمات سمپاشی علیه حشرات و مبارزه با جوندگان موذی با استفاده از سموم مناسبه هر آفت که همگی دارای مجوز بوده و هیچ گونه مخاطره ای برای محیط زیست و سلامتی انسان ها ندارد، اعلام می دارد.
برای دریافت مشاوره از تیم حرفه ای ارمغان آسایش محیط سبز و بازدید رایگان در ۲۴ ساعت شبانه روز حتی در ایام تعطیل و دریافت خدمات سمپاشی تماس بگیرید:
۵۶۳۴۲۶۵۶   –  ۰۹۳۵۱۱۷۰۵۲۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *