تلفن تماس: 09127958843 | 02156699733 | 09351170525

کک (4 گونه خطرناک )

کک

کک

کک

 

ویژگی ها

کَک ها حشراتی خون خوار و بدون بال، ، بسیار ریز و از راستهٔ نوربالان هستند که طولی کمتر از ۴ میلیمتر  دارند. این حشرات حرکت های جهشی دارند. و می توان گفت بیشتر از پستانداران و گاهی از پرندگان خون خواری می کنند. و در صورتی که بخواهید به محیطی که این موجودات در آنجا زندگی می کنند وارد شوید می توانند با پرش های کوتاه و جهشی که دارند به سمت شما آمده و به شما حمله ور شوند و قبل از آنکه متوجه حضور این موجود مزاحم بر روی بدن خود شوید آنها موفق شده اند که یک وعده خون خواری خود را انجام داده و از روی شما به سمت پناه گاه خود متواری شوند.

چرخه زندگی
چرخهٔ زندگی در این حشرات ریز جثه شامل ۴ مرحله تخم، لارو، شفیره و بالغ است. جنس ماده در این حشرات در صورت بلوغ می توانند در روز ۵۰ عدد تخم بگذارد، هم چنین به نظر می رسد آنها می توانند در مدت کوتاهی محل جدیدی که به آن وارد شده اند را آلوده کند اما خوشبختانه  تنها ۵۰٪ از تخمهای هر کدام می تواند به لارو تبدیل شود و در حدود ۳۵٪ از لاروها موفق به تشکیل شفیره می گردند و در آخر از کل تخم های اولیهٔ آنها فقط ۵٪ آنها به کک بالغ تبدیل می گردند.

2 4

تخم ککها حدود ۰٫۵ میلیمتر طول داشته و تخم مرغی شکل و سفید می باشد. این حشرات ریز خونخوار غالبا روی میزبان خود تخمگذاری می کنند، که این تخم ها از بدن میزبان روی فرش، زمین، خاک یا هر جای دیگری می افتند و در شرایطی که دمای هوا اندکی بالا و هوا نسبتاً مرطوب باشد می توانند دوام بیاورند و چرخهٔ زندگی خود را کامل کنند.

به طور کلی در صورت بالا بودن رطوبت تخم ها باز می شوند و لارو ها برای باز شدن به یک لرزش (ناشی از تکان خوردن بدن میزبان) نیاز دارند. ککهای بالغ ۱–۴ میلیمتر طول و بدنی بیضی شکل دارند و در طرفین فشرده و بدون بال هستند. همچنین پاهای جلویی و عقبی قوی داشته و به خاطر  رشد مناسبی که دارند برای جهیدن و پرش های موثر و بلند تکامل یافته اند.

خروج کک بالغ از شفیره ( پیله ) بسته به شرایط ممکن است از ۵ تا ۱۴۰ روز طول بکشد، پس از خارج شدن حشرهٔ بالغ از پیله، خود را به میزبانش می رساند و ادامهٔ عمرش را که حدود ۱۰۰ روز می باشد روی میزبان سپری می کند و از او تغذیه می نماید.

چرخهٔ زندگی در این حشره معمولاً در عرض ۳–۴ هفته کامل می شود. این حشرات ترسناک ۴۸ ساعت پس از اولین خون خواری، جفتگیری کرده و به تولید تخم می پردازند. خوشبختانه این موجودات خطرناک نسبت به سرما خیلی حساس هستند و  زمستان را ( به خاطر اینکه قادر به تحمل سرما نیستند ) در ساختمان هایی که هوای گرم و مرطوب و غذای کافی وجود دارد به سر می برند.

به طور کلی از۲۵۰۰ گونه کک، فقط ۱۲ گونه به انسان حمله می کنند.

3 4

مهم ترین گونه های کک شامل:
کک سگ ( Ctenocephalides canis)
کک گربه ( Ctenocephalides felis )
کک جوندگان
کک انسان

گونه هایی که انسان را می گزند در بیشتر نقاط جهان یافت می شوند. این حشرات ریز جثه از جمله پارازیت هایی هستند دارای زندگی وابسته به میزبان می باشند. دیگر گونه های این حشرات از جمله سگ و گربه در روی پوست انسان زنده نمی مانند.

در صورت ورود به فضایی که به کک آلوده می باشد آنها می توانند به لباس شما و حتی به بدن حیوان خانگی شما بچسبند و به این صورت به خانه شما ورود کرده و سبب آلودگی منزل شما بشوند. آنها در حیاط ها، پرورشگاه های سگ و گربه، جنگل ها و پارک ها یا در مکان های دیگری که جانوران در آنجا زندگی می کنند یافت میشوند، چون برای کک ها این محل ها مکان هایی هستند که می توانند میزبان های خود را پیدا کرده و به زندگی خود در روی بدن حیوان و حتی در خانه شما ادامه دهند.

4 2

آزار و اذیت و بیماری زایی

گزش این موجودات باعث تحریک، ناراحتی شدید و گاها خونریزی ناشی از خارش محل گزیدگی می شود.
کک جوندگان ناقل مهم طاعون خیارکی و تیفوس هستند. ککهای گربه که کرمهای نواری (ستودها) را منتقل میکند این نوع از کک ها بیشتر در آمریکا مشاهده شده اند.
ککهای سگ که معمولا  در اروپا دیده شده اند و عمومی ترین انگل در سگ ها از طریق این موجودات منتقل میشود.

کک انسان  (کک شنی یا کک تونگا ) پوست انسان را سوراخ کرده، و با حفر تونل یا دالان هایی در زیر پوست  و تخم گذاری در آنجا و تغذیه از پوست باعث ایجاد عفونت میشود و به این تخمها جیگر (jigger) میگویند که اگر از بدن خارج نشوند می تواند موجب عفونت خونی و پوستی یا حتی مرگ شوند.

روش های خانگی مبارزه با کک کدامند؟

استفاده از یک پارچه سفید برای از بین بردن و یا به دام انداختن آنها در منزل. برای این کار یک پارچه با ابعاد  یک متر در یک متر را بر روی زمین و در محیطی که آلودگی را مشاهده کرده اید پهن کنید با توجه به تیره بودن رنگ  بدن این حشره ها  طی پرش هایی که به اطراف خود دارند، به راحتی می توانید آنها را به دام بیاندازید. بنابراین با این روش قبل از رسیدن این جانوران خونخوار به بدنتان، میتوانید تعداد زیادی از آنها به دام انداخته و حذف کنید.

از آنجا که این موجودات به آب و محل های خیس و مرطوب حساس هستند برای از بین بردن آنها، همچنین می توانید درون یک سینی بزرگ آب بریزید با این کار هر کدام از آنها ممکن است در اولین پرش به داخل آب افتاده و به دام شما گرفتار شود.

در روش سوم از روش های به دام انداختن در خانه شما می توانید یک بشقاب یا کاسه را با مخلوطی از آب گرم و صابون پر کنید و آن را در اتاق های خانه و مناطقی که آلوده هستند، قرار دهید. محلول صابون و آب مثل چسب عمل می کند و آنها را جذب می کند. دقت شود که برای به دست آوردن بالاترین راندمان باید به صورت روزانه محلول داخل سینی ها را تخلیه و مجددا محلول مورد اشاره را در داخل سینی ها پر کنیم.

چگونه به صورت کامل و اصولی از شر کک خلاص شویم ؟

نخستین و مهمترین کار در بحث مبارزه با این حشرات این است که منبع تغذیه آنها به هر نحوی باید گرفته و حذف شود؛ مثلاً اگر حیوان خانگی مثل مرغ و خروس در حیاط دارید باید از آن مکان دور شوند چون این حشرات در حیاط نیز تجمع کرده و در صورت از بین بردن آنها در داخل منزل می توانند به شلوار شما چسبیده و دوباره وارد منزل شوند.

بدون شک سمپاشی اصولی بهترین کار برای مبارزه و ریشه کنی کک می باشد، برای مشاوره رایگان و بازدید ۲۴ ساعته همواره می توانید با شرکت ارمغان آسایش محیط سبز تماس بگیرید ، این شرکت با به کارگیری متخصصین امر بهداشت و نیروهای کارآزموده ابتدا اقدام به شناسایی گونه این حشره نموده و سپس با استفاده از سموم گیاهی، بی خطر و مورد تایید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اقدام به سمپاشی محیط مورد نظر نموده و تا ریشه کنی کامل در کنار شما خواهد ماند.


سمپاشی کنه با روش های استاندارد و تضمین در امر ریشه کنی را با ما تجربه کنید.


با ما جهت مشاوره، بازدید ۲۴ ساعته و سمپاشی تضمینی حتی در ایام تعطیل ، تماس بگیرید
0935117052509127958843

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *